Wczytywanie...

Aktualności

Błyskawiczna reakcja na Czajkę, a co z Wisłą w Kozienicach? Czy Wojewoda Mazowiecki chroni spółkę skarbu państwa?

15-9-2020

Już 9 organizacji ekologicznych złożyło do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego skargę na Wojewodę Mazowieckiego, który nie chce uchylić pozwolenia budowlanego dla nielegalnie działającego progu na Wiśle spiętrzającego wodę na potrzeby elektrowni Kozienice. Brak działań ze strony Wojewody to nie tylko kwestia zaniedbania obowiązków ale przykład na to, że jeśli jesteś spółką skarbu państwa możesz dewastować środowisko i liczyć na pobłażliwe traktowanie ze strony władz – komentują ekolodzy.   Od kilku lat organizacje skupione wokół Koalicji Ratujmy Rzeki podejmują działania prawne zmierzające to rozbiórki stalowej przegrody na Wiśle. Według pierwotnych założeń miała ona funkcjonować tylko 1 rok. Właścicielem progu jest spółka ENEA, a sam obiekt ma służyć poborowi wody na...

Hekatomba w polskich rzekach. Zapraszamy na konferencję „Współczesne zagrożenia dla ekosystemów rzek powodowane przez energetykę węglową”

3-9-2020

Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Towarzystwo na rzecz Ziemi oraz Koalicja Ratujmy Rzeki serdecznie zapraszają do udziału w konferencji naukowej Współczesne zagrożenia dla ekosystemów rzek powodowane przez energetykę węglową

Bez decyzji i pozwoleń. Państwowy parasol ochronny nad spółką ENEA?

27-8-2020

27 sierpnia br. Towarzystwo na rzecz Ziemi złożyło do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego skargę na Wojewodę Mazowieckiego zarzucając nienależyte wykonywanie zadań i naruszenie praworządności. Zaniedbanie dotyczy braku działań ze strony Wojewody zmierzających do uchylenia pozwolenia budowlanego dla progu wodnego na Wiśle. Próg zwany tymczasowym funkcjonuje od ponad 3 lat z naruszeniem przepisów, bowiem nie tylko nie posiada ważnej decyzji środowiskowej, ale również działa bez wymaganego pozwolenia na użytkowanie.

Hekatomba w polskich rzekach: elektrownie zabijają setki milionów ryb.

19-6-2020

Elektrownia Ostrołęka B zabija rocznie dziesiątki milionów ryb, Elektrownia Kozienice nawet ponad 200 milionów. Naukowcy alarmują: skala zniszczenia jest ogromna. To prawdziwa hekatomba ryb, w tym cennych i chronionych.

Kozienice jednak na 5 miejscu wśród największych niszczycieli klimatu w UE. Enea unika złego PRu metodą „na kreatywną księgowość”?

8-4-2020

Elektrownia Kozienice znalazła się na 8 miejscu w dorocznym rankingu na największych europejskich niszczycieli klimatu. Powinna znaleźć się na miejscu 5, ale Enea raportuje emisje z bloku 11 oddzielnie, jakby był on osobną elektrownią. Mimo tego zabiegu Kozienice pozostają najbardziej emisyjną elektrownią na węgiel kamienny w Europie.

Konferencja naukowa "Współczesne zagrożenia dla ekosystemów rzek powodowane przez energetykę węglową"

21-2-2020

Koalicja Ratujmy Rzeki, Towarzystwo na rzecz Ziemi oraz Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot serdecznie zapraszają do udziału w konferencji naukowej "Współczesne zagrożenia dla ekosystemów rzek powodowane przez energetykę węglową"

Darmowe badania serca dla mieszkańców Kozienic. Pacjenci nie są odpowiednio leczeni.

27-11-2019

12 listopada mieszkańcy Kozienic mogli skorzystać z bezpłatnego badania EKG z nowoczesną analizą SATRO w ramach akcji społecznej „Dzień dla zdrowego serca”. Wyniki nie napawają optymizmem. Duża część badanych osób powinna być natychmiast skierowana na dalsze konsultacje u specjalistów za względu na podejrzenie poważnych chorób układu krążenia.

Dzień dla zdrowego serca w Kozienicach. Zapraszamy na bezpłatne EKG

8-11-2019

12 listopada mieszkańcy Kozienic i okolic będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań serca (EKG) z nowoczesną analizą SATRO oraz z wykładów lekarzy specjalistów, którzy udzielą słuchaczom indywidualnych porad medycznych. Akcję dla Kozieniczan organizują organizacje społeczne HEAL Polska, Towarzystwo na rzecz Ziemi oraz Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot by zwrócić uwagę na zagrożenie, jakim dla układu krążenia jest zanieczyszczenie powietrza.

Próg na Wiśle - pozwolenie na budowę zaskarżone

30-9-2019

30 września 2019 r. Towarzystwo na rzecz Ziemi złożyło do Wojewody Mazowieckiego skargę, w której domaga się uchylenia pozwolenia na budowę dla kontrowersyjnego progu piętrzącego wodę na Wiśle dla Elektrowni Kozienice.

1 2 3 4