8 sierpnia br. w Kozienicach startuje 5 edycja akcji społecznej “Zielone Światło”. Towarzystwo na rzecz Ziemi, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot oraz Zielony Instytut przygotowały zestawy energooszczędnego oświetlenia LED, które trafią do najmniej zamożnych rodzin w regionie. Organizacje pokazują w ten sposób, że efektywność energetyczna pomaga znacząco ograniczyć problem ubóstwa energetycznego oraz może przyczyniać się do poprawy stanu środowiska.
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA oraz HEAL Polska dołączają do kampanii Elektroproblem Kozienice. Organizacje zwracają uwagę na trzy kluczowe problemy związane z funkcjonowaniem Elektrowni Kozienice: jej wpływ na zdrowie ludzi, na klimat i ekosystem Wisły.
20 maja 2019 w Warszawie odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki Enea. Uczestniczyła w nim przedstawicielka organizacji społecznych, która zadała Zarządowi szereg pytań o politykę klimatyczną i cenową oraz o Elektrownię Kozienice.
7 maja Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał w mocy wyrok WSA w Warszawie uchylający decyzję środowiskową dla progu piętrzącego wodę na Wiśle w Kozienicach, wykonanego w 2017 r. dla potrzeb elektrowni.
Próg na Wiśle wybudowany na potrzeby Elektrowni Kozienice działa bez pozwolenia na użytkowanie i szkodzi przyrodzie Wisły, w tym łososiowi atlantyckiemu i wielu innym gatunkom chroniony w ramach sieci Natura 2000. Organizacja Towarzystwo na rzecz Ziemi przekazała sprawę do nadzoru budowlanego.
10.01.2019 r. Towarzystwo na rzecz Ziemi złożyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na kontrowersyjne postanowienie ministra środowiska odmawiające organizacji udziału w postępowaniu w zakresie dostosowania nowego bloku w Kozienicach do standardów BAT. Przy okazji trwającej procedury związanej z wdrożeniem norm unijnych Enea wnioskuje o zmiany, które grożą zwiększeniem negatywnego oddziaływania instalacji na środowisko i przyznaje, że założenia projektu były niewłaściwe.