Wczytywanie...

Aktualności

Naukowcy alarmują: elektrownia Kozienice zasysa nawet połowę ryb dryfujących Wisłą

19-12-2023

Bardzo wysoka śmiertelność ryb sięgająca nawet połowy osobników dryfujących Wisłą i dominacja gatunków inwazyjnych – to kluczowe wnioski najnowszych badań polskich naukowców opublikowane w prestiżowym czasopiśmie.

ENERGA SA ignoruje naukowców. Ostrołęka B nadal zabija miliony ryb

23-11-2022

Organizacje społeczne odpowiadają na zarzuty ENERGI SA (grupa PKN Orlen), która krytykuje pionierskie badania dotyczące negatywnego wpływu elektrowni termicznych na rzeki. Spółka lekceważy naukowców i nie wprowadza rozwiązań, które pomogłyby ograniczyć zniszczenia przyrody Narwi powodowane przez elektrownię Ostrołęka B. „Ignorancja ENERGI może skończyć się katastrofą kolejnej, polskiej rzeki” – ostrzega Robert Wawręty z Towarzystwa na rzecz Ziemi.

Naukowcy: każdego roku w polskich rzekach dochodzi do hekatomby ryb, której nie widać gołym okiem. Nowy raport.

24-8-2022

Wyniki najnowszych badań przedstawiają dramatyczną skalę zniszczeń rzek przez elektrownie. W otwartych systemach chłodzących elektrowni Połaniec, Kozienice i Ostrołęka B unicestwiane są miliony ryb z ponad 20 gatunków, w tym chronionych. Naukowcy apelują: by ograniczyć skalę zniszczeń musimy odejść od wodochłonnych metod produkcji energii. Rzeki nie mogą być dalej traktowane jak darmowy dostawca wody i odbiornik ścieków czy zasób dostępny głównie dla przemysłu.

Naukowcy ostrzegają: nie tylko niski poziom rzek jest problemem, ale także ich wzrastająca temperatura

28-7-2022

Naukowcy szacują, że w ciągu ostatnich czterech dekad średni wzrost temperatury Wisły wyniósł od ok. 0,5 do niemal 1,7 stopnia Celsjusza. Towarzystwo na rzecz Ziemi, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot oraz Koalicja Ratujmy Rzeki opublikowały spot prezentujący wnioski z terenowych badań przeprowadzonych nad Wisłą. Dalszy wzrost temperatury wód może sprawić, że z polskich rzek zniknie wiele cennych organizmów pogłębiając kryzys bioróżnorodności i klimatyczny. Ratunek to odejście od paliw kopalnych i wodochłonnych technologii produkcji energii.

Konferencja naukowa: skala zrzutu gorących wód pochłodniczych z elektrowni i jej wpływ na przyrodę

7-9-2021

Towarzystwo na rzecz Ziemi oraz Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot serdecznie zapraszają do udziału w konferencji naukowej „Wybrane aspekty środowiskowych skutków zrzutu wód pochłodniczych przez elektrownie termiczne z otwartym systemem chłodzenia".

Briefing: energetyka podgrzewa rzeki na potęgę

26-8-2021

Prezentacja raportu „Wybrane aspekty środowiskowych skutków zrzutu wód pochłodniczych przez elektrownie termiczne z otwartym systemem chłodzenia”

Dlaczego elektrownie zabijają ryby? Reportaż filmowy portalu oweglu.pl o elektrowni Kozienice

9-2-2021

Elektrownie węglowe zabijają setki milionów ryb – to konkluzja badań ichtiologów opublikowanych w 2020 r. Reporterzy portalu oweglu.pl odwiedzili naukowców podczas badań w Świerżach Górnych koło elektrowni Kozienice by porozmawiać o dotychczasowych ustaleniach, a także zapytać ich o dalsze badania. Zapraszamy do obejrzenia filmu.

W elektrowni Kozienice giną miliony ryb. Czy Enea poniesie konsekwencje?

20-1-2021

Każdego roku należąca do spółki Enea elektrownia Kozienice unicestwia w swoich otwartych systemach chłodzenia miliony ryb nie ponosząc z tego tytułu żadnych konsekwencji. Istotną część z nich stanowią gatunki objęte ścisłą ochroną. Już wkrótce może się to zmienić. Towarzystwo na rzecz Ziemi właśnie złożyło w tej sprawie zgłoszenie z ustawy szkodowej do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.

Czy Energa naprawdę dba o Narew, czy to „zielony PR”? Odpowiedź operatorowi elektrowni

24-9-2020

Energa z Grupy Orlen, właściciel Ostrołęki B, opublikowała w wysokonakładowym medium materiał promocyjny pt. „Narybek w setkach milionów z hodowli w Ostrołęce”, który w naszej ocenie można zaliczyć do typowego zielonego PRu. W odpowiedzi operatorowi elektrowni przedstawiamy komentarz ekspertów. Działania prośrodowiskowe prowadzone przez Ostrołękę B nie rekompensują strat powodowanych przez systemy chłodzące elektrowni, a mogą wręcz zaszkodzić ekosystemowi Narwi.

Błyskawiczna reakcja na Czajkę, a co z Wisłą w Kozienicach? Czy Wojewoda Mazowiecki chroni spółkę skarbu państwa?

15-9-2020

Już 9 organizacji ekologicznych złożyło do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego skargę na Wojewodę Mazowieckiego, który nie chce uchylić pozwolenia budowlanego dla nielegalnie działającego progu na Wiśle spiętrzającego wodę na potrzeby elektrowni Kozienice. Brak działań ze strony Wojewody to nie tylko kwestia zaniedbania obowiązków ale przykład na to, że jeśli jesteś spółką skarbu państwa możesz dewastować środowisko i liczyć na pobłażliwe traktowanie ze strony władz – komentują ekolodzy.   Od kilku lat organizacje skupione wokół Koalicji Ratujmy Rzeki podejmują działania prawne zmierzające to rozbiórki stalowej przegrody na Wiśle. Według pierwotnych założeń miała ona funkcjonować tylko 1 rok. Właścicielem progu jest spółka ENEA, a sam obiekt ma służyć poborowi wody na...

1 2 3 4