Elektrownie węglowe zabijają setki milionów ryb – to konkluzja badań ichtiologów opublikowanych w 2020 r. Reporterzy portalu oweglu.pl odwiedzili naukowców podczas badań w Świerżach Górnych koło elektrowni Kozienice by porozmawiać o dotychczasowych ustaleniach, a także zapytać ich o dalsze badania. Zapraszamy do obejrzenia filmu.
Każdego roku należąca do spółki Enea elektrownia Kozienice unicestwia w swoich otwartych systemach chłodzenia miliony ryb nie ponosząc z tego tytułu żadnych konsekwencji. Istotną część z nich stanowią gatunki objęte ścisłą ochroną. Już wkrótce może się to zmienić. Towarzystwo na rzecz Ziemi właśnie złożyło w tej sprawie zgłoszenie z ustawy szkodowej do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.
Energa z Grupy Orlen, właściciel Ostrołęki B, opublikowała w wysokonakładowym medium materiał promocyjny pt. „Narybek w setkach milionów z hodowli w Ostrołęce”, który w naszej ocenie można zaliczyć do typowego zielonego PRu. W odpowiedzi operatorowi elektrowni przedstawiamy komentarz ekspertów. Działania prośrodowiskowe prowadzone przez Ostrołękę B nie rekompensują strat powodowanych przez systemy chłodzące elektrowni, a mogą wręcz zaszkodzić ekosystemowi Narwi.
Już 9 organizacji ekologicznych złożyło do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego skargę na Wojewodę Mazowieckiego, który nie chce uchylić pozwolenia budowlanego dla nielegalnie działającego progu na Wiśle spiętrzającego wodę na potrzeby elektrowni Kozienice. Brak działań ze strony Wojewody to nie tylko kwestia zaniedbania obowiązków ale przykład na to, że jeśli jesteś spółką skarbu państwa możesz dewastować środowisko i liczyć na pobłażliwe traktowanie ze strony władz – komentują ekolodzy. Od kilku lat organizacje skupione wokół Koalicji Ratujmy Rzeki podejmują działania prawne zmierzające to rozbiórki stalowej przegrody na Wiśle. Według pierwotnych założeń miała ona funkcjonować tylko 1 rok. Właścicielem progu jest spółka ENEA, a sam obiekt ma służyć poborowi wody na...
Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Towarzystwo na rzecz Ziemi oraz Koalicja Ratujmy Rzeki serdecznie zapraszają do udziału w konferencji naukowej Współczesne zagrożenia dla ekosystemów rzek powodowane przez energetykę węglową
27 sierpnia br. Towarzystwo na rzecz Ziemi złożyło do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego skargę na Wojewodę Mazowieckiego zarzucając nienależyte wykonywanie zadań i naruszenie praworządności. Zaniedbanie dotyczy braku działań ze strony Wojewody zmierzających do uchylenia pozwolenia budowlanego dla progu wodnego na Wiśle. Próg zwany tymczasowym funkcjonuje od ponad 3 lat z naruszeniem przepisów, bowiem nie tylko nie posiada ważnej decyzji środowiskowej, ale również działa bez wymaganego pozwolenia na użytkowanie.
Elektrownia Ostrołęka B zabija rocznie dziesiątki milionów ryb, Elektrownia Kozienice nawet ponad 200 milionów. Naukowcy alarmują: skala zniszczenia jest ogromna. To prawdziwa hekatomba ryb, w tym cennych i chronionych.
Elektrownia Kozienice znalazła się na 8 miejscu w dorocznym rankingu na największych europejskich niszczycieli klimatu. Powinna znaleźć się na miejscu 5, ale Enea raportuje emisje z bloku 11 oddzielnie, jakby był on osobną elektrownią. Mimo tego zabiegu Kozienice pozostają najbardziej emisyjną elektrownią na węgiel kamienny w Europie.
Koalicja Ratujmy Rzeki, Towarzystwo na rzecz Ziemi oraz Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot serdecznie zapraszają do udziału w konferencji naukowej "Współczesne zagrożenia dla ekosystemów rzek powodowane przez energetykę węglową"
12 listopada mieszkańcy Kozienic mogli skorzystać z bezpłatnego badania EKG z nowoczesną analizą SATRO w ramach akcji społecznej „Dzień dla zdrowego serca”. Wyniki nie napawają optymizmem. Duża część badanych osób powinna być natychmiast skierowana na dalsze konsultacje u specjalistów za względu na podejrzenie poważnych chorób układu krążenia.